Vishay/Dale RNC55J2493FSB14
RNC55J2493FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2493FSB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2493FSB14.pdf
Availability of RNC55J2493FSB14
QUANTITY
RNC55J2493FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2493FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2493FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2493FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2493FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2493FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2493FSB14
FIXED IND 390UH 133MA 7 OHM TH datasheet.pdf
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 5% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.06 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 25V RADIAL datasheet.pdf