Vishay/Dale RNC55J24R3FSBSL
RNC55J24R3FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J24R3FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J24R3FSBSL.pdf
Availability of RNC55J24R3FSBSL
QUANTITY
RNC55J24R3FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J24R3FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J24R3FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J24R3FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J24R3FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J24R3FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J24R3FSBSL
MINIGRABBER/BANANA JACK 24" BLK datasheet.pdf
LED .270" GREEN POLYCARB PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 110.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 17.87"L X 15.99"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf