Vishay/Dale RNC55J2502FMB14
RNC55J2502FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2502FMB14
Brief Description
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2502FMB14.pdf
Availability of RNC55J2502FMB14
QUANTITY
RNC55J2502FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2502FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2502FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2502FMB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2502FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2502FMB14 Details Description
Related parts for RNC55J2502FMB14
CONN HEADER 10POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V D2PAK datasheet.pdf