Vishay/Dale RNC55J2521BSRSL
RNC55J2521BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2521BSRSL
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2521BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2521BSRSL
QUANTITY
RNC55J2521BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2521BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2521BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2521BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2521BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2521BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2521BSRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 156 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
DIN-POWER D019MS-3 0C1-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC datasheet.pdf