Vishay/Dale RNC55J2523BSRSL
RNC55J2523BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2523BSRSL
Brief Description
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2523BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2523BSRSL
QUANTITY
RNC55J2523BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2523BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2523BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)252k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2523BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2523BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2523BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2523BSRSL
IC TRANS LEVEL SIM 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
XW2R I/O TB SPRNG 60PT GENERAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
NX END COVER datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf