Vishay/Dale RNC55J2550BSRE6
RNC55J2550BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2550BSRE6
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2550BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2550BSRE6
QUANTITY
RNC55J2550BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2550BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2550BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2550BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2550BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2550BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2550BSRE6
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15V SIP SGL datasheet.pdf
CONN RECPT 13POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 240MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
ACCESSORIES HANDLE datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 28-26AWG GOLD datasheet.pdf
2200UF 16V 16X25MM 125C 4000H datasheet.pdf