Vishay/Dale RNC55J2550FSRSL
RNC55J2550FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2550FSRSL
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2550FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2550FSRSL
QUANTITY
RNC55J2550FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2550FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2550FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2550FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2550FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2550FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2550FSRSL
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PC CARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf