Vishay/Dale RNC55J2552BRB14
RNC55J2552BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2552BRB14
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2552BRB14.pdf
Availability of RNC55J2552BRB14
QUANTITY
RNC55J2552BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2552BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2552BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2552BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2552BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2552BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2552BRB14
FERRITE BEAD 1000 OHM 0402 datasheet.pdf
PHOTO INTERRUPTER 5MM SLOT PCB datasheet.pdf
CONN HOUS 6POS 94V-2 MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.549 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PANEL THRU RA SKT datasheet.pdf