Vishay/Dale RNC55J2553FSB14
RNC55J2553FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2553FSB14
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2553FSB14.pdf
Availability of RNC55J2553FSB14
QUANTITY
RNC55J2553FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2553FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2553FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2553FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2553FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2553FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2553FSB14
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS SC70-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 8SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ANT A-BASE VHF 1/4WAVE CT CHROME datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 880MA 273 MOHM datasheet.pdf