Vishay/Dale RNC55J2553FSRE6
RNC55J2553FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2553FSRE6
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2553FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2553FSRE6
QUANTITY
RNC55J2553FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2553FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2553FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2553FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2553FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2553FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2553FSRE6
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf