Vishay/Dale RNC55J2581BSB14
RNC55J2581BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2581BSB14
Brief Description
RES 2.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2581BSB14.pdf
Availability of RNC55J2581BSB14
QUANTITY
RNC55J2581BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2581BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2581BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2581BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2581BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2581BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2581BSB14
IC DAC 16BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
2.5 WTW MALE TERM 503988100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf