Vishay/Dale RNC55J2581BSB14
RNC55J2581BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2581BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2581BSB14.pdf
Availability of RNC55J2581BSB14
QUANTITY
RNC55J2581BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2581BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2581BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2581BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2581BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2581BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2581BSB14
FIXED IND 8.8MH SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL USB A-MNI B CON 16' 20/26AWG datasheet.pdf
IC DVI/HDMI LEVEL SHIFT 48HWQFN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.6A SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf