Vishay/Dale RNC55J2581BSRSL
RNC55J2581BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2581BSRSL
Brief Description
RES 2.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2581BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2581BSRSL
QUANTITY
RNC55J2581BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2581BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2581BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2581BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2581BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2581BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2581BSRSL
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS STR datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 199.6K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf