Vishay/Dale RNC55J25R5FSRSL
RNC55J25R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J25R5FSRSL
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J25R5FSRSL.pdf
Availability of RNC55J25R5FSRSL
QUANTITY
RNC55J25R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J25R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J25R5FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J25R5FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J25R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J25R5FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J25R5FSRSL
HEATSHRINK BLK 1.5IN X 100FT datasheet.pdf
HEAT SHRINK 2" X 25' datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 22POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf