Vishay/Dale RNC55J2610FSRE6
RNC55J2610FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2610FSRE6
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2610FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2610FSRE6
QUANTITY
RNC55J2610FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2610FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2610FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2610FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2610FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2610FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2610FSRE6
IC SWIT PWM GREEN OVP UVLO 8LSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf