Vishay/Dale RNC55J2610FSRSL
RNC55J2610FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2610FSRSL
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2610FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2610FSRSL
QUANTITY
RNC55J2610FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2610FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2610FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2610FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2610FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2610FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2610FSRSL
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
SW KEYLOCK DP3T 4TUMBLER 125V datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM OS DRAGON / + datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48QFN datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf