Vishay/Dale RNC55J2612BRBSL
RNC55J2612BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2612BRBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2612BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2612BRBSL
QUANTITY
RNC55J2612BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2612BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2612BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2612BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2612BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2612BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2612BRBSL
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK datasheet.pdf
MIC CABLE 18AWG 300V BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4GBPS 8WSON datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf