Vishay/Dale RNC55J2612BSB14
RNC55J2612BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2612BSB14
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2612BSB14.pdf
Availability of RNC55J2612BSB14
QUANTITY
RNC55J2612BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2612BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2612BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2612BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2612BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2612BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2612BSB14
IC INVERTER 8-INPUT 20DIP datasheet.pdf
VARISTOR 243V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER/DVDR 16SOEIAJ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT INLINE 2POS PIN datasheet.pdf
LCD DPX JPR MM 50/125 2MM RSR 3M datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 280POS R/A SHD datasheet.pdf