Vishay/Dale RNC55J2641BSB14
RNC55J2641BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2641BSB14
Brief Description
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2641BSB14.pdf
Availability of RNC55J2641BSB14
QUANTITY
RNC55J2641BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2641BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2641BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2641BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2641BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2641BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2641BSB14
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 28POS .178M datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED MODULE 8" 8100LM 3500K 80CRI datasheet.pdf