Vishay/Dale RNC55J2642BSB14
RNC55J2642BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2642BSB14
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2642BSB14.pdf
Availability of RNC55J2642BSB14
QUANTITY
RNC55J2642BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2642BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2642BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2642BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2642BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2642BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2642BSB14
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 105M 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf