Vishay/Dale RNC55J2642BSBSL
RNC55J2642BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2642BSBSL
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2642BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2642BSBSL
QUANTITY
RNC55J2642BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2642BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2642BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2642BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2642BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2642BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2642BSBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6.3A 6TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM ORANGE datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SLIDE,FEED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf