Vishay/Dale RNC55J2670FSBSL
RNC55J2670FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2670FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2670FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2670FSBSL
QUANTITY
RNC55J2670FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2670FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2670FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2670FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2670FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2670FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2670FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CRIMP TOOL FOR SXA-001T-P0.6 datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
CONN RING TIN 350-450MCM 7/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C S 10" YEL NI datasheet.pdf