Vishay/Dale RNC55J2671BSBSL
RNC55J2671BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2671BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2671BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2671BSBSL
QUANTITY
RNC55J2671BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2671BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2671BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2671BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2671BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2671BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2671BSBSL
CONN RECEPT 13POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 30W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf