Vishay/Dale RNC55J2671FSBSL
RNC55J2671FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2671FSBSL
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2671FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2671FSBSL
QUANTITY
RNC55J2671FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2671FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2671FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2671FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2671FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2671FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2671FSBSL
HEAT SHRINK THIN RED 1/4" X 500' datasheet.pdf
GDT 250V 20% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
34/HDR/SMT/STR/LL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2K OHM 1% 30W datasheet.pdf