Vishay/Dale RNC55J2673FSRSL
RNC55J2673FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2673FSRSL
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2673FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2673FSRSL
QUANTITY
RNC55J2673FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2673FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2673FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2673FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2673FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2673FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2673FSRSL
TOOL CRIMP 18-22WAG MINI UMNL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
HEATSINK TO-218 SOLDER PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
DISPLAY LED 0.4" RED CA SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf