Vishay/Dale RNC55J26R4BSRE6
RNC55J26R4BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J26R4BSRE6
Brief Description
RES 26.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J26R4BSRE6.pdf
Availability of RNC55J26R4BSRE6
QUANTITY
RNC55J26R4BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J26R4BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J26R4BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J26R4BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J26R4BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J26R4BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J26R4BSRE6
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 63V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf