Vishay/Dale RNC55J26R7BSBSL
RNC55J26R7BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J26R7BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J26R7BSBSL.pdf
Availability of RNC55J26R7BSBSL
QUANTITY
RNC55J26R7BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J26R7BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J26R7BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J26R7BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J26R7BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J26R7BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J26R7BSBSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 500M OHM 30% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
DISCHARGE NEEDLE FOR REPLACEMENT datasheet.pdf
SLA 3/180B 3.25N OR datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf