Vishay/Dale RNC55J26R7FSRE6
RNC55J26R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J26R7FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J26R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55J26R7FSRE6
QUANTITY
RNC55J26R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J26R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J26R7FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J26R7FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J26R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J26R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J26R7FSRE6
CONN HEADR BRKWAY .100 2POS STR datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
WHITE SHRINKTRAK .189" 250/BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf