Vishay/Dale RNC55J2710BSBSL
RNC55J2710BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2710BSBSL
Brief Description
RES 271 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2710BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2710BSBSL
QUANTITY
RNC55J2710BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2710BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2710BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2710BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2710BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2710BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2710BSBSL
FIXED IND 1.5UH 80MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P C13SVT 9'10" 14/3 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 129.857145MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf