Vishay/Dale RNC55J2710DSRSL
RNC55J2710DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2710DSRSL
Brief Description
RES 271 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2710DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2710DSRSL
QUANTITY
RNC55J2710DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2710DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2710DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)271
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2710DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2710DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2710DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2710DSRSL
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB 30GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 3A POWERDI5 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf