Vishay/Dale RNC55J2711BSBSL
RNC55J2711BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2711BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2711BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2711BSBSL
QUANTITY
RNC55J2711BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2711BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2711BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2711BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2711BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2711BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2711BSBSL
RES SMD 470K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A S-MINI datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .025 VERT SMD datasheet.pdf