Vishay/Dale RNC55J2711BSBSL
RNC55J2711BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2711BSBSL
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2711BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2711BSBSL
QUANTITY
RNC55J2711BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2711BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2711BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2711BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2711BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2711BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2711BSBSL
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 128 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO215AB datasheet.pdf