Vishay/Dale RNC55J2711BSRSL
RNC55J2711BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2711BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2711BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2711BSRSL
QUANTITY
RNC55J2711BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2711BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2711BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2711BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2711BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2711BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2711BSRSL
CONN CIR FEMALE 7POS CBL MNT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN STACKER 5POS 0.100" T/H datasheet.pdf
BLACKHAWK USB JTAG EMULATOR datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 410MW SOD123 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
RES 2.16K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SMV datasheet.pdf