Vishay/Dale RNC55J2712BSRSL
RNC55J2712BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2712BSRSL
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2712BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2712BSRSL
QUANTITY
RNC55J2712BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2712BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2712BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2712BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2712BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2712BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2712BSRSL
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FERRITE CORE PS N22 datasheet.pdf
SCREW ADAPTER WITH FIXING SCREW datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR VGA RW datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.1VWM 9.3VC SOD57 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
JT 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf