Vishay/Dale RNC55J2713BSB14
RNC55J2713BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2713BSB14
Brief Description
RES 271K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2713BSB14.pdf
Availability of RNC55J2713BSB14
QUANTITY
RNC55J2713BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2713BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2713BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2713BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2713BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2713BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2713BSB14
IDC CABLE - MSR26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.23"L X 5.12"W datasheet.pdf
SIDACTOR BI 350V 400A QFN SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP 100F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 290MA 8.23 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf