Vishay/Dale RNC55J2740BSRSL
RNC55J2740BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2740BSRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2740BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2740BSRSL
QUANTITY
RNC55J2740BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2740BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2740BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2740BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2740BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2740BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2740BSRSL
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS BH datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
METAL MULTIPLE CABLE SEAL PG 16 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf