Vishay/Dale RNC55J2742BRBSL
RNC55J2742BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2742BRBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2742BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2742BRBSL
QUANTITY
RNC55J2742BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2742BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2742BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2742BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2742BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2742BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2742BRBSL
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT PLUG datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf