Vishay/Dale RNC55J2743BSRSL
RNC55J2743BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2743BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2743BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2743BSRSL
QUANTITY
RNC55J2743BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2743BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2743BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2743BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2743BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2743BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2743BSRSL
CHASSIS STEEL BLACK 4"L X 8"W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 24-DIP datasheet.pdf
WATERTITE LAMPHOLDER W/FLANGE datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
ACCY COMMUNICATION UNIT RS485 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC datasheet.pdf