Vishay/Dale RNC55J2743BSRSL
RNC55J2743BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2743BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2743BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2743BSRSL
QUANTITY
RNC55J2743BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2743BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2743BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2743BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2743BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2743BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2743BSRSL
RES SMD 160 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP VAR GAIN 20-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6B datasheet.pdf
SCD 3.81/26/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf