Vishay/Dale RNC55J2791BSB14
RNC55J2791BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2791BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2791BSB14.pdf
Availability of RNC55J2791BSB14
QUANTITY
RNC55J2791BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2791BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2791BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2791BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2791BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2791BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2791BSB14
JUMPER-H9991TR/A3047R/H9991TR 6" datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX XLATING DUAL 3ST XSON6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 71.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf