Vishay/Dale RNC55J27R1BSBSL
RNC55J27R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J27R1BSBSL
Brief Description
RES 27.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J27R1BSBSL.pdf
Availability of RNC55J27R1BSBSL
QUANTITY
RNC55J27R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J27R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J27R1BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J27R1BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J27R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J27R1BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J27R1BSBSL
FIXED IND 15UH 3.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 400PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.5A 190 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 L.143 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A 5DFN datasheet.pdf