Vishay/Dale RNC55J27R4FSRE6
RNC55J27R4FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J27R4FSRE6
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J27R4FSRE6.pdf
Availability of RNC55J27R4FSRE6
QUANTITY
RNC55J27R4FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J27R4FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J27R4FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J27R4FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J27R4FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J27R4FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J27R4FSRE6
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 150NS 44PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 25NS 44TQFP datasheet.pdf
MODULE POWER ENT FUSED DPST PLAS datasheet.pdf
PHOTOCELL 27K-60K OHM 4.20MM datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 8A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf