Vishay/Dale RNC55J27R4FSRSL
RNC55J27R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J27R4FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J27R4FSRSL.pdf
Availability of RNC55J27R4FSRSL
QUANTITY
RNC55J27R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J27R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J27R4FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J27R4FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J27R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J27R4FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J27R4FSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS STR KEY-XY TIN datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LIGHT PIPE PANEL MOUNT datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 SMT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
M32 CORD GRIP, STAINLESS, 17-20. datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HDR 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf