Vishay/Dale RNC55J2802FSRE6
RNC55J2802FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2802FSRE6
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2802FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2802FSRE6
QUANTITY
RNC55J2802FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2802FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2802FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2802FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2802FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2802FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2802FSRE6
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR DL .163 TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC20S/AE20G/CPC20S datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1 INCH DUAL HST BLACK 200/6" PKG datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 10CLCC datasheet.pdf