Vishay/Dale RNC55J2841BSRSL
RNC55J2841BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2841BSRSL
Brief Description
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2841BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2841BSRSL
QUANTITY
RNC55J2841BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2841BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2841BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2841BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2841BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2841BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2841BSRSL
CABLE POWER SUPPLY ANGLED 1.8M datasheet.pdf
Crystal 12.5000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMA datasheet.pdf
CONN FIBER SC TUNABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
LMZF 10/9/135 3.5SW datasheet.pdf
PRESS TO TEST CAP W/O LENS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf