Vishay/Dale RNC55J2843BSRSL
RNC55J2843BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2843BSRSL
Brief Description
RES 284K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2843BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2843BSRSL
QUANTITY
RNC55J2843BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2843BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2843BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2843BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2843BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2843BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2843BSRSL
PHOTODIODE BLUE .65MM SQ T1 FLAT datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 4POS 5.08MM OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 36POS datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 120POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf