Vishay/Dale RNC55J2870BSBSL
RNC55J2870BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2870BSBSL
Brief Description
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2870BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2870BSBSL
QUANTITY
RNC55J2870BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2870BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2870BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2870BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2870BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2870BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2870BSBSL
IDC CABLE - MDH14K/MC14F/MDH14K datasheet.pdf
CONN STACKER 20POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
S2L-SMT 3.50/16/90G 3.2 BK datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TEST SOCKET datasheet.pdf
IC CLOCK GEN TO 712.5MHZ 64QFN datasheet.pdf