Vishay/Dale RNC55J2870BSRE6
RNC55J2870BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2870BSRE6
Brief Description
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2870BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2870BSRE6
QUANTITY
RNC55J2870BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2870BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2870BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2870BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2870BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2870BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2870BSRE6
CONTACT SKT CRIMP 21-25AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT W/O NUT 24POS PIN datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MMX5.5M datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 12" X 66" datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4.5"X1.1" 5PC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf