Vishay/Dale RNC55J2873BRBSL
RNC55J2873BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2873BRBSL
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2873BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2873BRBSL
QUANTITY
RNC55J2873BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2873BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2873BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2873BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2873BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2873BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2873BRBSL
OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16SMD datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER GATE 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf