Vishay/Dale RNC55J2873FSR36
RNC55J2873FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2873FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2873FSR36.pdf
Availability of RNC55J2873FSR36
QUANTITY
RNC55J2873FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2873FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2873FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2873FSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2873FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2873FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2873FSR36
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC PWR/ENERGY 1PH BIDIR 24SSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DP HOLE PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf